9 grudnia 2019, imieniny obchodzą: Wiesław, Wiesława, Leokadia, Joanna, Natasza, Aneta
Użytkownik: Hasło:

05.11.2019 r. w naszej bursie odbyło się spotkanie z policjantami z VI Komisariatu Policji w Lublinie, dotyczące odpowiedzialności prawnej osób pełnoletnich. Celem spotkania było zapoznanie młodych ludzi z odpowiedzialnością, jaką ponoszą za popełnione czyny w świetle prawa, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za swoje postępowanie oraz zapobieganie zachowaniom niezgodnym z prawem. Panowie w niezwykle interesujący sposób przybliżyli wychowankom zagadnienia  związane z odpowiedzialnością prawną młodzieży, wzbogacając prelekcję przykładami sytuacji, z którymi spotykają się na co dzień w swojej pracy.

 

 

Dziękujemy Panom policjantom za dużą dawkę informacji oraz za sposób prowadzenia spotkania z młodzieżą bez skrępowania i dużego dystansu.

Czytaj więcej

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć mowy,
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep piastowy.
Nie damy by nas zniemczył wróg!

Ref.: Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

W dniu 06 listopada 2019 roku wychowankowie wraz z Panią wicedyrektor Martą Snopek oraz wychowawczynią Ewą Kosowską, brali udział we mszy św. patriotycznej w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej oraz w uroczystościach pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim, zorganizowanej przez Bursę Szkolną nr 2 w Lublinie.

Czytaj więcej

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

W piątek 8.11.2019 r o godz. 11.11 na terenie bursy zostanie zorganizowane wspólne śpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego. 

Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada

Odezwa Komitetdeu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w województwie lubelskim

Czytaj więcej

Kiedy pójdę w świat, W daleką drogę
I gdy ciężko będzie mi, Gdy pomyślę : „już nie mogę”
Wtedy w myślach będziesz Ty.
Bo uczyłeś mnie by walczyć
By posłusznej stronie iść,
Nauczycielu drogi,
Powiem  prawdę, Taki jak Ty , chciałbym być.

 

 

  W dniu 17 października w naszej bursie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej, przygotowana przez wychowanków grupy I pod opieką wychowawcy N.Zenevich.

Czytaj więcej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Uchwałę podjęto na posiedzeniu w piątek 20 lipca 2018 r. 20 maja 2019 r. minęła 100. rocznica urodzin tego wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów, uczestnika Bitwy pod Monte Cassino, współtwórcy „Kultury” paryskiej.

Z tej okazji przygotowano w bursie okolicznościową gazetkę.

 

 

Więcej informacji o życiu i twórczości Gustawa Herling-Grudzińskiego:

https://issuu.com/otwieracz/docs/ghg-issuu

https://culture.pl/pl/tworca/gustaw-herling-grudzinski

Czytaj więcej

Dnia 6.VI.2019r. młodzież polska i ukraińska naszej bursy uczestniczyła w przejściu wraz z przewodnikiem po Państwowym Muzeum na Majdanku. Uczestnicy wydarzenia odwiedzili miejsca związane z dawnym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym. Wychowankowie w ten sposób uczcili pamięć ofiar obozów zagłady. Młodzież poznała wiele interesujących faktów  związanych z funkcjonowaniem obozu na Majdanku oraz pogłębiła wiedzę historyczną na ten temat. W miejscu pamięci młodzież zachowała powagę i szacunek

 

Czytaj więcej

Korzystając z pięknej pogody oraz różnorodnych wydarzeń organizowanych w naszym mieście polska oraz ukraińska młodzież naszej bursy uczestniczyła w wydarzeniach kulturalnych takich jak:

  • wystawa prac autora Seweryna Jasińskiego pseudonim vvilczy

  • "Lindy na Litewskim" czyli pokaz tańca Swing

  • wystawa prac Dawida Karwackiego

  • "Dźwięki słów" koncert  MILO Ensemble - sekstet złożony z muzyków pochodzących z trzech kontynentów.

 

 

Czytaj więcej

Dnia 29.05.2019 r. odbyła się IX edycja turnieju Jeden z dziesięciu organizowanego przez Bursę Szkolną nr 2 w Lublinie. 

W turnieju wzięło udział 7 uczestników z takich placówek jak: Bursa Szkolna nr 2, Bursa Szkolna Nr 1, Bursa Szkolna Nr 3, Bursa Szkolna Nr 5, Bursa Szkolna Nr 7, Internat ZSEL oraz Bursa Szkół Artystycznych. Turniej odbył się pod honorowym patronatem Krzysztofa Hetmana, posła do Parlamentu Europejskiego. 

Naszą placówkę reprezentował Jakub Wójcik, który zajął II miejsce (opiekunem była: Pani Agnieszka Kruszyńska). 

 

Czytaj więcej

W 1569 roku odbył się w Lublinie sejm, który doprowadził do zacieśnienia związku między Polską a Litwą. Unia Lubelska została zawarta 1 lipca 1569 roku, pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim.  Zaprzysiężony dokument unii polsko-litewskiej głosił:

Już Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie jest jedno nierozdzielne i nieróżne ciało, ale także nieróżna ale jedna spólna Rzeczpospolita, która się z obu państw i narodów w jeden lud zniosła i spoiła.

 

Czytaj więcej

Dnia 28.03.2019 r. nasi wychowankowie Ewelina Kozik (instruktorka: Pani Agnieszka Kruszyńska) oraz Jarosław Zarzycki wzięli udział w 64. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim: Turniej Powiatowy w Lublinie.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs, którego głównym organizatorem jest Towarzystwo Kultury Teatralnej. To wydarzenie dla młodzieży szkól ponadgimnazjalnych, studentów i dorosłych. Na Turnieju Powiatowym spotkają się reprezentanci powiatu lubelskiego ziemskiego i grodzkiego. Laureaci Turnieju Powiatowego wezmą udział w Turnieju Wojewódzkim w dniach 29-20 kwietnia 2019 r.

Czytaj więcej
1