5 sierpnia 2020, imieniny obchodzą: Oswald, Maria, Stanisława, Marian, Stanisław, Emil, Karolina
Użytkownik: Hasło:

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 21 marca a 22 czerwca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dzień jest dłuższy, noc krótsza, aż do przesilenia letniego, od tego dnia dni stają się krótsze, a noce dłuższe. Temperatura powietrza wiosną rzadko spada poniżej 0 °C.

Czytaj więcej

20 lutego 2020 r. przedstawiciele wszystkich grup wychowawczych walczyli o tytuł Mistrza Ortografii Bursy Szkolnej Nr 5.

Piszący musieli zmierzyć się z watahą czyhających omułków, żętycą i całą hałastrą innych, sprawiających trudność wyrazów.

Mistrzynią Ortografii została Natalia Pyć z grupy IX.

W kategorii Wychowawców, bezkonkurencyjna okazała się p. Katrzyna Pękala, wychowawczyni grupy X.

Serdecznie gratulujemy!

Czytaj więcej

Jury, po długich i burzliwych naradach postanowiło przyznać:

I miejsce w Kategorii "Wiersz" - Katarzynie Rosołowskiej z grupy V

I miejsce w Kategorii "Proza" - Aleksandrze Żałobniak z grupy IX

Wszystkim gratulujemy odwagi i talentu!

Czytaj więcej

Dnia 13 lutego 2020 r. w Bursie Szkolnej nr 2 w Lublinie odbyły się XVII konkurs recytatorski poezji miłosnej dla wychowanków burs i internatów województwa lubelskiego pt. „Erato” . Do konkursu zgłoszono 43 uczestników z 17 placówek. 

Naszą placówkę reprezentowały: 

• Amelia Mikołajewicz, która wyrecytowała wiersz Haliny Poświatowskiej - * * * (Jestem Julią...);

• Ewelina Kozik, która wyrecytowała wiersz Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej - Miłość dobrze ukryta;

do konkursu wychowanki przygotowały Pani Agnieszka Kruszyńska oraz Pani Anna Mikłasz.

Czytaj więcej

W dniu 13 lutego 2020 r. Iliana Danyliv oraz Oleksandr Bondarchuk reprezentowali naszą placówkę w XIV Noworocznym Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora Bursy Szkolnej nr 1 w Lublinie pod Honorowym Patronatem Rady Dzielnicy Wieniawa. W turnieju wzięło udział 21 wychowanków z siedmiu placówek, co zagwarantowało wysoki poziom rozgrywek oraz emocjonującą rywalizacje do ostatniej partii. 

Miło nam poinformować, że Iliana Danyliv zajęła w turnieju zaszczytne I miejsce, a Oleksandr Bondarchuk zajął IV miejsce.

GRATULUJEMY !!!

Czytaj więcej

W dniu 06 lutego 2020r. w Chełmie w odbył się finał konkursu "Mam Talent u Czarniecczyków". Naszą Bursę reprezentowała Katarzyna Rosołowska (wychowanka została wybrana do reprezentowania placówki w etapie wewnętrznym zorganizowanym przez Samorząd Wychowanków Bursy). Jej występy spotkały się z wielkim aplauzem jury i publiczności - Kasia otrzymała wyróżnienie.

Czytaj więcej

Prawa dziecka są odbiciem praw człowieka. Człowiekiem, który najpełniej podniósł kwestię praw dziecka i pozostał wielkim orędownikiem praw najmłodszych, był Janusz Korczak.

Prawa dziecka są ściśle związane z funkcjonowaniem państwa. Dzieci są najmłodszymi obywatelami kraju, w którym żyją, a więc ich prawa mieszczą się również w normach przysługujących wszystkim członkom społeczeństwa.

Prawa dziecka są uregulowane nie tylko Konwencją o Prawach Dziecka, lecz również szeregiem innych dokumentów międzynarodowych. 

W bieżącym roku szkolnym z okazji 30-lecia Konwencji o prawach dziecka w naszej placówce podjęto szereg działań wychowawczo-profilaktycznych związanych z prawami dziecka m.in...

Czytaj więcej

Gry planszowe to niewątpliwie jedna z ciekawszych metod aktywizujących. Pozytywnie wpływają na kształtowanie wielu ważnych umiejętności, takich jak:

- umiejętność pracy według ustalonych reguł i zasad; 

- rozwój koncentracji uwagi i spostrzegawczości;

- wytrwałość w dążeniu do samodzielnego rozwiązania problemu; 

- umiejętność pracy w różnych zespołach;

- odkrywanie własnych mocnych stron;

- kształtowanie wielu różnych umiejętności matematycznych;

W I semestrze 2019/2020 zorganizowano 14 spotkań klubu, które odbywały się co tydzień w środę. W spotkaniach wzięło udział łącznie 35 wychowanków (23 – chłopaków i 12 – dziewczyny z różnych grup)...

Czytaj więcej
1 2 3