23 października 2018, imieniny obchodzą: Marlena, Seweryn, Teodor, Honorata, Iga, Jan, Edward
Użytkownik: Hasło:

Bursa szkolna oczmi wychowanka - film nakręcony przez wychowanka naszej Bursy

 

Prezentacja filmowa - Bursa Szkolna nr 5.

 

Prezentacja filmowa - Bursa jak działa i co się dzieje.

 

Składniki
ilość sztuk: 1 tortownica o średnicy 20 cm
• 2 szklanki (250 g) mąki pszennej
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
• 1/2 łyżeczki soli
• 1 szklanka (200 g) cukru kryształu
• 115 g masła o temperaturze pokojowej
• 2 jajka
• 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
• 1 szklanka (235 ml) mleka
• 2 łyżki gorzkiego kakao

Sposób przygotowania
Przygotowanie: 20min.  ›  Gotowanie: 35min.  ›  Gotowe w: 55min. 
1. Piekarnik rozgrzać do temperatury 175 stopni C. Natłuścić i oprószyć mąką tortownicę o średnicy 20 cm.
2. W misce zmiksować mąkę z proszkiem do pieczenia, solą, cukrem, masłem, jajkami, wanilią i mlekiem. Miksować przez 2 minuty aby powstało jednolite ciasto. Odłożyć 3/4 szklanki ciasta, a resztę przełożyć do przygotowanej formy.
3. Do odłożonego ciasta dodać kakao i wymieszać. Nałożyć je łyżką na wierzch białego ciasta, a następnie, za pomocą noża, wmieszać ciasto kakaowe tak, aby dało efekt marmuru.
4. Piec przez 30-35 minut, aż wykałaczka wetknięta w środek wyjdzie czysta.

Czytaj więcej

WYCHOWANKOWIE Z UKRAINY INTEGRUJĄ SIĘ Z RODAKAMI PODCZAS BIESIADY UKRAIŃSKIEJ

Pierwsza niedziela czerwca była wielkim dniem dla naszych wychowanków z Ukrainy, którzy zostali zaproszeni na Biesiadę Ukraińską przez Pana Prezesa Towarzystwa Ukraińskiego – Grzegorza Kuprianowicza.

Wyjazd zorganizowały wychowawczynie – Marta Rybicka i Bożena Wójcik. Nasza młodzież mogła odpocząć na łonie natury w lasku przy Zalewie Zemborzyckim w Lublinie. Wychowankowie byli nie tylko obserwatorami występów swoich utalentowanych rodaków, ale także sami zaprezentowali się w czterech utworach muzycznych wykonanych w języku ukraińskim. Podczas całego spotkania panowała niezwykle przyjazna, życzliwa atmosfera. Społeczność ukraińska mieszkająca w Lublinie i w okolicach wyraziła wielką wdzięczność wychowawcom i placówkom szkolnym oraz opiekuńczo – wychowawczym realizującym opiekę nad młodymi Ukraińcami. Uwieńczeniem imprezy było ognisko, tańce i pieczenie kiełbasek.

 

  


Mieliśmy prawdziwą ucztę – biesiadę :)

Wychowanka naszej bursy, Joanna Kozdra z gr. VIII, otrzymała wyróżnienie w konkursie pt. "Marszałek Józef Piłsudski - twórca odzyskanej niepodległości w 150 rocznicę urodzin". Konkurs zorganizował Zarząd Główny Związku Oficerów Rezerwy RP w Warszawie z siedzibą w Nowym Dworze Mazowieckim.

Gratulujemy.

1 czerwca był w naszej Bursie nie tylko „Dniem Dziecka”, ale także dniem szczególnie ważnym dla młodzieży z Ukrainy, która przygotowała przepiękny występ pt. „Miłość niejedno ma imię…”. 


Dzięki wyjątkowym talentom naszych ukraińskich wychowanków mogliśmy przejść pełną uniesień estetycznych „podróż” przez różne oblicza miłości, tj. miłość partnerską, matczyną, miłość do rodziny i wreszcie miłość do ojczyzny, która jest tak silnie odczuwana poza granicami kraju pochodzenia.


Głównymi inicjatorami i realizatorami przedstawienia byli sami wychowankowie z Ukrainy: Heorhii, Pavlo, Ilia, Lubow, Olga, Yulia i Viktoria. Przygotowywali się oni do występów pod czujnym okiem wychowawczyń: Bożeny Wójcik i Marty Rybickiej.


Podczas występów nie zabrakło gromkich braw od gości oraz polskich i ukraińskich kolegów i koleżanek. Na koniec wypowiedziała się Pani Dyrektor Teresa Karkoszka, która pięknie podziękowała artystom i wychowawczyniom, jak również złożyła serdeczne życzenia młodzieży z okazji Dnia Dziecka. Uwieńczeniem imprezy była konsumpcja słodkości: keksa i ciasta z wiśnią.


Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Prezes Towarzystwa Ukraińskiego – Grzegorz Kuprianowicz wraz z mamą Miłką.

   

 

   

31 maja 2016 roku na odbył się II etap Gry o Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Patronat nad grą objęli:
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk,
Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski
Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman

Wyniki gry:
I miejsce -  VIII Liceum Ogólnokształcące
II miejsce - Bursa Szkolna nr 6
III miejsce - Bursa Szkolna nr 2
IV miejsce - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1
V miejsce - Bursa Szkolna nr 5

 


II etap gry był podzielony na dwie części.

Pierwsza część odbyła się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Instytucie Pedagogiki. Młodzież zaprezentowała filmy na temat pierwszej pomocy przedmedycznej, które przygotowywali pod opieką wychowawców. Natomiast Ratownicy z Samodzielnej Grupy Ratowniczej przeprowadzili szkolenie przedmanewrowe.

Druga część odbyła się na Placu Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Wychowankowie w czteroosobowych grupach wykonywali na wyznaczonych punktach zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy z uczestników miał możliwość sprawdzić wiedzę i umiejętności zdobyte we wcześniejszych etapach.

 
Wszystkim wychowankom i wychowawcom dziękujemy za udział w grze.

 

      

SPOTKANIE Z POLICJANTKAMI Z WYDZIAŁU PREWENCJI KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W LUBLINIE.

30 maja 2017 roku mieliśmy zaszczyt gościć dwie Panie Policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Spotkanie odbyło się z inicjatywy trzech wychowawczyń: Dagmary Sawy, Marty Rybickiej i Bożeny Wójcik.

Młodzież była bardzo zainteresowana przekazywanymi informacjami na temat praw i obowiązków osób nieletnich oraz pełnoletnich w Polsce. Panie opowiadały również o konsekwencjach związanych z łamaniem prawa. W niedługim spotkaniu poruszona została także sprawa niebezpieczeństw związanych z handlem ludźmi oraz z przemocą w rodzinie gdy ofiarą jest osoba nieletnia.

Z okazji nadchodzącego święta wszystkich MAM chcielibyśmy podziękować za trud włożony w wychowanie nas i chociaż odrobinę osłodzić im życie.

 

 

Czytaj więcej

W dniu 17.05.2017 (środa) od godz. 17:40 – na boisku Orlik ul. Pogodna odbyła się II edycja LUBELSKIEGO TURNIEJU DZIELNIC 2017 – KATEGORIA OPEN
Wzięli w nim udział także wychowankowie naszej bursy, którzy występowali pod nazwą „Ananasy z Bs5”.


Ananasy z BS5 w składzie: BOROWSKI Mateusz, DOROŻUK Kacper, GÓRNIAK Wojciech, KRASZKIEWICZ Przemysław, LIS Sebastian, PODLODOWSKI Karol, SZABAT Rafał,

Czytaj więcej

Na dzisiejszy wieczór polecamy coś taniego i na pozór bardzo szybkiego: KRĄŻKI CEBULOWE.

  

Składniki: cebula, jajka, przyprawy; sól czosnkowa, pieprz, słodka papryka, olej do smażenia, bułka tarta, cebulę pokrój w krążki o grubości 1 cm posyp przyprawami, zanurz w jajku, obtocz w bułce tartej i smaż na gorącym głębokim tłuszczu do zrumienienia

Czytaj więcej
1 2 3 4 5